The Sims'e Giriş:

İşte Sims'e yeni başlayanların Bilmesi Gerekenler


Sims Mahallesine Hoş Geldiniz!!!


Oyunun açılışınnda sizi mahalle ekranı karşılar. Bu ekrandan içinden aile olann evlere girip oynayabilir, olmayanlara da yeni aileler yaratarak ekleyebilirsiniz.


Mahalle Ekranı Seçenekleri

Ekranın Yukarısındaki Menüden ulaşabileceğiniz özellikler


Yeni Aile Ekleme/Yaratma -- Kendi Ailenizi yaratmanızı sağlar


Yeni Ev Ekleme -- Eğer Internet'ten bir ev yüklediyseniz, bu düğme çalışır, eğer yüklemediyseniz üzerine basılmaz ve soluk renkte görünür


Evict/Bulldoze -- Bu seçenek ile istediğiniz bir evi boşaltabilir (Evden çıkarılan Aileler, Yeni Aile Ekleme ekranına geri döner) isterseniz evi tamamen yıkabilirsiniz.


Diğer Kasabalar -- Eğer Hot Date, Vacation, SuperStar veya Makin' Magic yüklediyseniz, burada o eklentilere ait kasabaların simgelerini görürsünüz.


Tavsiyem, oyuna ilk girişinizde Tutorial evine girmeniz (üzerinde kocaman kırmızı bir ok olan ev) Bu evde adım adım Sims oynamayı öğrenip, oyuna alışabilirsiniz.


Aile ve Sim'ler yaratmaAile Yaratma ekranına girdiğinizde, Yeni aile yaratmayı seçtiniz, ardından Sim'inizi yaratmaya koyuldunuz. Bu durumda karşınıza iki ana ekran gelir. Buradan Sim'in cinsiyeti, ten rengi, giysileri ve benzeri özellikler seçilir. Ayrıca yandaki ekranda, Karakter Puanları denilen bir bölümden karakteristik özellikler seçilir. Puanınız sınırlı olduğu için seçinizi iyi yapmalısınız, isterseniz burçlarını seçip, karakter puanını öyle belirleyebilirsiniz.


Burçlar ve Karakter Puanlarının Anlamları için


Oyun Modları


Diyelim ki ailenizi yarattınız ve bütçenizin yettiği kadarıyla bir eve yada arsaya taşındınız. Şimdi geriye evi kurmak ve döşemek kalıyor. Bunun için, oyun içinde köşedeki araç çubuğunda üç büyük simge göreceksiniz. Bunlar sırasıyla Live/Yaşam, Buy/Satın Alma, Build/Kurma modlarıdır. Buy ve Build modlarında oyun otomatik olarak durur.


Build Mode ile Evin duvarlarından başlayarak pencereler, kapılar, sütunlar, yüzme havuzu, çiçek ve ağaçlar dahil olmak üzere inşaat ve bahçe işlerini halledebilirsiniz.


Buy Mode ile evinizin ihtiyaçlarını karşılamak için eşyalar satın alırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken, bir malın fiyatı arttıkça kazandırdığı ihtiyaç puanlarının da arttığıdır. Yalnız çok fazla lüks eşya, yüksek faturalar (evdeki eşyaların değerine göre hesaplanır) ve paranızın çabuk bitmesi ihtimalini doğurur.


Live Mode, işte bu mod ile de kısaca yaşayacaksınız...The Needs/İhtiyaçlar


Hunger/Açlık -- En temel ihtiyaçalrdan biridir. Siminizi, uzun süre aç bırakırsanız ölürler. Açlık gidermenin iki yolu vardır.


Pizza Siparişi - Çocuklar dahil tüm simler kullanabilir. Telefonla çağıracağınız pizzacıdan 50§'a bir pizza alırsınız.


Ev Yemeği - En besleyici seçenektir. Buzdolabı ve fırın/ocak gerektirir. Yemeğin besleyiciliği eşyaların kalitesi ve Sim'in yemek (cooking) yapma kabiliyeti ne bağlıdır.


Room/Oda -- Odada bulunan eşyaların kalitesi ile artar. Ortamda bulunan çöp, sinek, bulaşık artıkları ile düşer.Social/Sosyal İhtiyaç -- Sim'ler diğer simler ile iletişim kurmak isterler, sosyal puanı konuşmak, sarılmak, dans etmek vb. artırırken, kavga, tehdit ve alay gibi durumlar düşürür.


Bladder/Tuvalet - Kazalara meydan vermemek için tuvaleti düzenli ziyaret etmelisiniz. Yemek yeme, kahve içme, ve sosyal aktiviteler tuvalet ihtiyacını artırır (puanını düşürür). Altınıza kaçırmak konfor ve hijyen puanını düşürür.


Energy/Uyku -- Uyumak ve kahve içmek bilimum enerji artırma yollarıdır. Eğer Enejiniz sıfırlanırsa, sim ya ayakta uyur, ya da bayılır. Bu da onun COMFORT puanını sıfırlar.


Comfort/Konfor -- Yatağınız, koltuğunuz, banyo yapmak hepsi konfor puanını artırır; fakat fiziksel aktiviteler bu puanı düşürür.


Hygiene/Hijyen - Düzenli olarak yıkanmazsanız, diğer Sim'ler sizinle ilişki kurmak istemeyeceklerdir.


Fun/Eğlence -- Yaptığınız aktiviteler sonucu gün boyu Fun puanı düşer, bunu yükseltmek için belli aktiviler yapmanız gerekir. (oyun oynamak, TV izlemek vs..) Karakterinizin özelliklerine göre en iyi sonuç alacağınız eğlence araçları için tıklayın.İş Bulmak


Gazeteden yada Bilgisayardan bir iş bulabilirsiniz. İş ilanları hergün yenilenir. Bilgisayarda 3 ilan, gazetede 1 ilan çıkar. Daha sonra Skills/Yeteneklerinizi geliştirerek seçtiğiniz kariyerde yükselirsiniz. Örneğin, eğlence kariyerinde ilk önce garson olursunuz, sonra dublör, aktör derken, TV starlığına en son da Superstarlığa yükselirsiniz. (yalnız bu meslekteki Superstar'lık, Sims: SuperStar'daki gibi değildir.)


Bir kariyerde yükselmek için öncelikle belli gereksinimleri yerine getirmelisiniz. Bunlar yeterince arkadaş sahibi olmak ve belli yetenek puanlarını elde etmektir.

Yetenek Puanları


Bu puanlar hayatınızı kolaylaştırdığı gibi, meslekte ilerlemenize de katkı sağlar.
1. Cooking / Yemek pişirme: Yiyecekler daha lezzetli ve besleyici olur. Ayrıca yangın çıkarma riskini en aza indirir. -Kütüphane'den Study cooking ile yemek pişirmek öğrenilir. (Diger eklentiler yüklüyse örnegin Makin' Magic'te kovan'dan bal toplamak da geliştirir)

2. Mechanical/Mekanik: Bozulan eşyaları tamir etme becerisi. Puanı arttıkça elektrikle çarpılarak ölme riski azalır. Ayrıca Makin' Magic'te ilüzyon gösterileri için gereklidir.- Kütüphaneden mekanik kitabı okuyarak, tahta cüceler (gnome) yaparak (Livin' Large) ya da sonraki eklentilerle gelen eşyaları kullanarak.


3. Charisma/Karizma: Asıl amacı belli mesleklerde ilerlemek için insanları etkilemeye yaramasıdır. Sims SuperStar'da ilerlemek için gereklidir. -Ayna karşısında çalışarak.

4. Body/Vücut: Belli mesleklerde ilerlemek için gereklidir. Ayrıca biri ile kavga ederseniz, yenme olasılığınız artar. Sims SuperStar'da ilerlemek için gereklidir.- Yüzme havuzunda yüzerek, yada egzersiz yaparak


5. Logic/Mantık: Birçok işte başarılı olmak için kullanılır. Ayrıca Makin' Magic'te büyü gösterileri için gereklidir. - Satranç, kimya seti, teleskop

6. Creativity/ Yaratıcılık: Belli mesleklerde ilerlemek için gereklidir. Tablolarınız daha çok para eder. Sims SuperStar'da ilerlemek için gereklidir. - Piyano, elektro-gitar çalmak, tablo yapmak


YASAL UYARI: Bu yazının tüm hakkı SimsTR'a aittir. İzinsiz olarak başka yerde yayınlanması yasaktır.