The Sims 2'nin ilk eklenti paketi The Sims 2: University, 1-Mart-2005'te Sims 2 sahiplerinin beğenisine sunuldu. University Eklenti paketi ile, Sim'lerin hayatlarına Gençlik ile Yetişkinlik evresi arasına "Genç Yetişkin / Young Adult" grubu da ekleniyor. Bu dönem sırasında onları özel bir kampüs kasabasında olan üniversiteye yollabilecek, yurtlara yerleştirecek, part-time iş bulabiliyorsunuz.

Eklenti ile birlikte yeni bir yaş grubu olan "Genç Yetişkin/Young Adult" oyuna dahil oluyor. Bu yaş grubu üniversite gençliğini temsil ediyor. Ancak üniversiteye yada yüksek okula (college) gitmeleri halinde "Young Adult" olunuyor.

Üniversite özel bir kampüs alanında bulunuyor, her kasabanın kendi kampüsü var . Aynı bir kasaba tasarlar gibi üniversiteyi tasarlayabiliyorsunuz.

Yeni eklenen INFLUENCE/Etkileyicilik puanı ile diğer sim'ler üzerindeki etkiniz artıyor, böylece onların sizin sim'inize itaat etmesini sağlayabiliyosunuz.

Sim'leriniz üniversitede yer alan yurtlara yerleşiyor. Bu sırada ailenizin diğer fertlerini evde bırakakıyorsunuz (onlar için yaşlanma duruyor). Üniversite hayatı 4 dönemden oluşuyor. (Freshman, sophomore, junior, senior.) Toplam 20 sim günü sürüyor.

Sim'lerinizin sizin kontrolünüz dışında oda arkadaşları oluyor. Oldukça sosyal bir ortama giriyorsunuz. Yeni eşyalar ve özellikler ile partiler ve birçok eğlenceli aktiviteye ulaşabiliyorsunuz.

Sim'ler part-time işlere asistanlık vs. girebiliyor. Ayrıca bu sefer Sim'e bu part time işlerde eşlik edebileceğiz. Tabi notlarınız iyi ise burs kazanabiliyorsunuz.

Üniversitedeyken aldığınız dersler kariyerinizi seçtiğinizde daha yüksekten başlamanıza ve daha hızlı yükselmenize yarıyor.Ayrıca Ekoloji, tarih, matematik, edebiyat, estetik cerrahi gibi yeni kariyerler ekleniyor.

Haftalık ders programınızda belli saatlerde derslere gireceksiniz. Derslerine giderken sim'leri takip edemiyorsunuz. Sim'leri derse göndermediğiniz takdirde notları düşer, girdikleri sınavlardan düşük notlar alıp atılırlar.


Genç Yetişkinler, nişanlanabilecek ancak evlenemeyecek ve hamile kalamayacak.

University ile gelen birçok yeni eşya, normal evlerde de kullanılabilecek. Yeni eşyalar arasında kampüs yaşamına uygun kullanılmış eşyalar, mini buz-dolapları, parti ve eğlence gereçleri ağırlıkta.

Yeni community lot'lar (örneğin barlar) var. Ayrıca Community'de iken, üniversite kampüsünde zaman akmaya devam ediyor.

SMS de atabileceğiniz cep telefonlarınız, MP3 Player'larınız var.Yeni eklenecek bir hile ile kat limiti kalkacak ve istediğiniz yükseklikte evler yapabiliyorsunuz.

TV'de Spor izleme seçeneği ile daha uzun Sport-Party'ler düzenlenebiliyor."Show Business"/Şov Dünyası Kariyerine eklenecek bir bonus eşyası olan "DIY Plastic Surgery Set" ile estetik ameliyat geçirebilecek, tamamen yeni bir yüze sahip olabileceksiniz.

Ekoloji kariyerinde kazanacağınız "Cow Plant" bir tür etobur bitki olacak. Beslenmediği takdirde diğer sim'leri yiyen bu bitki, ardından salgıladığı özel bir süt ile içenlere (Elixir of Life gibi) daha uzun bir hayat veriyor.

Paranormal/Medyumluk kariyerinde elde edebileceğiniz bir eşya ile ölüleri diriltebiliyorsunuz. Eğer yeterince para vermezseniz, dönüşüm eksik kalıyor ve sim zombi olarak dönüyor. Zombiler çocuk sahibi olmak dışında diğer sim işlevlerini yerine getirebiliyor ancak sürekli inliyor, topallıyor ve çirkin görünüyor. Ayrıca zombilerde sonsuza dek yaşamıyor.

Arkadaşlarınız ya da aileniz sizi ziyarete gelebiliyor.

Kampüste belli "kariyer bonus eşyaları" bulunuyor.